درباره تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس ، نوعی تکنیک جوانسازی پوست است که با فلج موقت عضلات و ماهیچه های ناحیه مورد نظر ؛ تا مدتی مانع از ایجاد چین و چروک در آن ناحیه می شود.

بوتاکس در واقع ، نام اختصاری سمی موسوم به بوتولینیوم می باشد که با هدف رفع چین و چروک و خطوط پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه در سر تا سر دنیا ، جهت برطرف نمودن چروک های پوستی و بازیابی شادابی و جوانی صورت ، از تزریق بوتاکس بهره گرفته می شود و شمار طرفداران آن رو به افزایش است.

باید توجه داشت که بوتاکس تنها عملکرد زیبایی نداشته و جنبه درمانی نیز دارد ، تا جایی که می توان از آن برای درمان تعرق بیش از حد زیر بغل و کف دست و سردردهای میگرنی نیز بهره برد.

لازم به ذکر است که تزريق بوتاکس به صورت موقتی ظاهر جوان تری برای شما به ارمغان می آورد و به منظور حفظ نتایج آن باید فرآیند تزریق را در فواصل زمانی معینی تکرار نمایید.

تزریق بوتاکس

کاربردهای تزریق بوتاکس

تزريق بوتاکس ، می تواند علائمی که به دنبال افزایش سن و گاها برخی عوامل محیطی در صورت شما پدیدار می گرند را به طور موقت بهبود بخشیده و ظاهری جوان تر به شما ببخشد.

در ذیل به برخی از مهم ترین کاربردهای تزريق بوتاکس اشاره نموده ایم.

 • رفع چین و چروک ها و خطوط پیشانی
 • برطرف نمودن خطوط اخم مابین ابروها

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند ؟

توجه داشته باشید که شرط لازم برای تزريق بوتاکس ، برخورداری از سلامت جسمی و داشتن انتظاراتی واقع بینانه از نتایج این روش جوانسازی می باشد.

لذا تزريق بوتاکس در موارد زیر ممنوع می باشد :

 • تزريق بوتاکس برای افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی ؛ توصیه نمی شود.
 • خانم های باردار و شیرده نیز باید از تزريق بوتاکس در این دوران اجتناب نموده و انجام آن را به بعد از بارداری و پایان پروسه شیردهی موکول نمایند.

آیا تزریق بوتاکس فقط در صورت انجام می شود ؟

خیر ، همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد بوتاکس رویکرد درمانی نیز داشته و در راستای درمان سردردهای میگرنی ، تعریق بیش از حد و مواردی از این قبیل نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس زیربغل

میزان تعریق زیربغل و کف دست ؛ در برخی افراد ، بسیار بالا بوده و این اتفاق آن ها را در برخی شرایط دچار خجالت زدگی می کند.

با تزريق بوتاکس در زیر بغل و کف دست می توان ، عملکرد اعصاب موجود در این نواحی را برای مدتی ( حدودا 6 الی 12 ماه ) ، متوقف نموده و بدین ترتیب از بروز تعرق پیشگیری به عمل آورد.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد ؟

خیر ، از آن جا که جهت تزريق بوتاکس از بی حسی در موضع تزریق استفاده می شود ؛ فرد طی فرآیند تزریق ، تنها درد خفیفی نموده و سوزش مختصری احساس خواهد کرد.

توجه داشته باشید چنانچه حین تزريق بوتاکس ، احساس درد و ناراحتی داشتید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد ؟

بوتاکس ، در صورتی که توسط پزشک متخصص و حاذق در حوزه تزریقات زیبایی و به نحو کاملا صحیح ، تزریق شود تنها موجب فلج و ضعف عضلات نواحی مجاور محل تزریق شده و عارضه خاصی به دنبال ندارد.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • پیش از تزريق بوتاکس ؛ افراد باید پزشک خود را از سوابق بیماری ها ، داروهایی که مصرف می کنند و حساسیت های دارویی که دارند ، مطلع نمایند.
 • پزشک متخصص ، قبل از تزريق بوتاکس یکسری دستورالعمل های مخصوصی را به متقاضیان تزريق بوتاکس توصیه می نماید و افراد زیباجو موظفند از این دستورات تبعیت کنند.
 • یکی از این دستورات ، پرهیز از مصرف الکل و سیگار از 2 روز قبل از تزريق بوتاکس می باشد.
 • از دیگر مواردی که به توصیه پزشک از 2 هفته قبل از تزريق بوتاکس باید از مصرف آن خودداری نمایید ، مصرف داروهای آسپرین ، بروفن و غیره می باشد ؛ چرا که این داروها افزایش احتمال خونریزی و کبودی را به دنبال دارند.

تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

در ادامه به نکات ضروری و مهمی که پس از تزريق بوتاکس ، باید مورد توجه قرار گرفته و رعایت شوند اشاره نموده ایم.

 • تا 4 ساعت بعد از تزريق بوتاکس ، باید از دراز کشیدن خودداری شود.
 • تا مدتی پس از تزريق بوتاکس ، باید از ماساژ دادن و دستکاری نمودن محل تزریق اجتناب گردد.
 • تا چند ساعت پس از تزریق ؛ جهت جلوگیری از تورم و کبودی ، می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

نتایج تزریق بوتاکس

نتایج تزریق بوتاکس ، تقریبا چند روز پس از انجام تزریق قابل رویت خواهد بود ؛ تا جایی که در طول 7 روز ابتدایی پس از تزرق ، شاهد آن خواهید بود که وضعیت خطوط پوستی تان تا حد قابل توجهی بهبود یافته است.

لازم به ذکر است که به طور کلی تزریق بوتاکس ، موجب فلج شدن موقت عضلات موضع تزریق ، شده و به این ترتیب با رفع اسپاسم آن ناحیه و پیشگیری از انقباض عضلات آن ؛ به رفع چین و چروک می انجامد و میزان ماندگاری آن بین 3 الی 6 ماه متغیر است.

آیا بوتاکس خطرناک است ؟

بوتاکس ، نوعی پروتئین خالص طبیعی بوده و ماده ای است که به طور معمول در بدن انسان یافت می شود. لازم به ذکر است که چنانچه در دوز پایین تجویز و تزریق گردد ؛ نتایج قابل قبولی به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که بوتاکس ، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) و همچنین وزارت بهداشت ایران و کلیه سازمان های نظارتی درمان و سلامت قرار دارد ؛ از این رو به جرأت می توان گفت زمانی که به ناحیه مورد نظر تزریق می شود ، به سایر جاهای بدن سرایت نکرده و خطری در پی ندارد.

توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس ، تنها در عده معدودی از افراد ( تقریبا 3 درصد ) ، عوارض جانبی تزریق بوتاکس را به دنبال دارد.

ناگفته نماند که عوارض ناشی از تزریق بوتاکس ، معمولا به دلیل تزریق نادرست توسط افراد غیر متخصص رخ می دهد.

هر چند وقت یکبار می توان تزریق بوتاکس کرد ؟

در این خصوص باید با پزشک معالج خودتان مشورت کنید ، اما به طور کلی توصیه می شود که در بازه های زمانی کمتر از 3 ماه ؛ از تزریق بوتاکس خودداری کنید ؛ زیرا در این صورت ممکن است که بدن تان نسبت به سم بوتولینیوم مقاومت نشان داده و نسبت به تزریق پاسخگو نباشد.

هزینه تزریق بوتاکس

احتساب قیمت تزريق بوتاکس ، نیازمند معاینه فرد زیباجو از سوی پزشک معالج می باشد و پیش از بررسی بیمار نمی توان هزینه دقیق آن را معین نمود.