نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

افرادی که مبادرت به انجام جراحی زیبایی گوش نموده اند ، موظفند مراقبت های بعد از جراحی گوش را جدی گرفته و در رعایت آن ها دقت نمایند ، چرا که بدین ترتیب نه تنها دوران نقاهت کوتاه تر و آسان تری را تجربه خواهند کرد ، بلکه به نتایج مطلوب و قابل قبولی از این جراحی نیز دست خواهند یافت.

در مقاله حاضر ، تصمیم داریم به اهمّ این مراقبت ها اشاره نماییم ؛ اما لازم می دانیم پیش از آن ، توضیحات مختصری در خصوص جراحی زیبایی گوش ارائه نماییم.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی ، از جمله جراحی های زیبایی رایج به شمار می رود که در حال حاضر  آمار انجام آن رو به افزایش است.

این عمل جراحی ، به منظور اصلاح فرم و موقعیت گوش ها انجام می شود.

با انجام جراحی زیبایی گوش و رفع اختلالات ظاهری گوش در افرادی که در زمان تولد با دفرمیتی گوش مواجه هستند یا در سن رشد بنا به دلایل مختلفی با نقائص ظاهری در گوش های خود روبرو می باشند ؛ می توان سبب بهبود شکل گوش ها و افزایش اعتماد به نفس شد.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

حال آن که موفقیت نتیجه جراحی زیبایی گوش ؛ در وهله اول ، مستلزم انتخاب صحیح جراح بوده و پس از آن در گرو مراقبت های بعد از این عمل جراحی می باشد.

تا جایی که می توان گفت حصول نتایج ایده آل از این عمل جراحی با رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش امکان پذیر است.

به طوری که اگر این جراحی توسط بهترین متخصص جراحی گوش انجام گیرد ، اما مراقبت های آن به درستی صورت نپذیرد ؛ نتیجه مطلوبی از آن حاصل نخواهد شد.

دستورات و مراقبت های بعد از جراحی گوش عبارتند از :

  • از جمله مهم ترین دستورالعمل های مراقبتی پس از جراحی گوش ، مراقبت از جای زخم و همچنین تعویض به موقع پانسمان موجود بر روی موضع عمل می باشد ، زیرا به این ترتیب می توان از بروز عفونت در ناحیه جراحی شده جلوگیری به عمل آورد.
  • از دیگر موارد مهم مراقبتی پس از جراحی گوش ، مصرف داروهای مسکن تجویز شده جهت کنترل و کاهش درد احتمالی ناشی از عمل می باشد.
  • غالبا 5 روز بعد از جراحی گوش ، در قسمت های پشت گوش احساس خارش خواهید داشت ؛ این امر طبیعی بوده و به منزله ترمیم زخم های جراحی می باشد ، لذا از خاراندن آن خودداری کنید.
  • حداقل تا 2 هفته پس از جراحی گوش ، لباس های جلو باز بپوشید ؛ تا بدین ترتیب در هنگام تعویض لباس به گوش های تان فشاری وارد نشود.
  • تا زمانی که جراح معالج تان توصیه نموده از خوابیدن در حالتی که گوش های تان تحت فشار قرار گیرند ، اجتناب نمایید.
  • پزشک شما برای تان هدبند مخصوص تجویز خواهند نمود تا بعد از برداشتن بانداژ گوش ها ، به منظور حفظ موقعیت و فرم جدید گوش ها و همچنین جلوگیری از بروز آسیب به گوش ها ؛ تا زمان تعیین شده از آن استفاده نمایید.
  • برای کشیدن بخیه ها ، حتما در زمانی که پزشک تان معین نموده ؛ به مطب ایشان رجوع نمایید و از دستکاری کردن آن ها قبل از موعد تعیین شده خودداری فرمایید.
  • در رابطه با زمان و نحوه استحمام بعد از جراحی گوش ، حتما با پزشک تان مشورت نمایید.
  • زمان انجام امور روزمره و فعالیت های ورزشی را نیز از پزشک معالج تان جویا شوید.